Dlaczego warto robić kurs prawa jazdy kat. B samochodem z automatyczną skrzynią biegów?

Klasyczny kurs na prawo jazdy obejmuje naukę prowadzenia samochodu manualnego. Istnieje możliwość wykonania prawo jazdy kategorii B na automat. Warto wiedzieć, że są to dwa różne dokumenty, których uprawnienia znacznie różnią się od siebie. Kiedy warto zrobić prawko na automacie, czy można z takim dokumentem poruszać się zwykłymi pojazdami?

Czym jest kategoria B uprawniająca do jazdy automatem?

Zgodnie z obowiązującym prawem kurs prawa jazdy kategorii B automat i zdanie egzaminu państwowego uprawnia do m.in. kierowania samochodem osobowym do 3,5 t z automatyczną skrzynią biegów. Sam egzamin nie różni się zbytnio od tego, który zwykle jest przeprowadzany "zwykłym samochodem osobowym", gorzej jeśli chodzi o prawo do poruszania się innymi rodzajami pojazdów, niż dokument, który wykonano. O ile mając prawo jazdy kategorii B klasyczne, można jeździć zarówno samochodem manualnym, jak i tym z automatyczną skrzynią biegów, o tyle odwrotnie mając prawko na automat, można jeździć tylko i wyłącznie samochodami z automatycznymi skrzyniami biegów.

Dla kogo prawo jazdy kategorii B na automat jest dobrym rozwiązaniem?

Prawo jazdy kategorii B na automat to rozwiązanie skierowane zwłaszcza dla osób z ograniczoną sprawnością narządu ruchu, dla których długotrwałe używanie sprzęgła jest nie tylko męczące, ale również bolesne, bądź niemożliwe. To również rozwiązanie często wybierane przez tych, którzy potrzebują więcej czasu na opanowanie jazdy samochodem. Prowadzenie automatu jest o wiele łatwiejsze, niż zwykłego auta. Nierzadko na to rozwiązanie decydują się również osoby, u których w domu jest już samochód z automatyczną skrzynią biegów.

Warto mieć na uwadze fakt, że nie jest to rozpowszechniona usługa, dlatego chcąc stać się posiadaczem tego dokumentu, należy przede wszystkim znaleźć szkołę, która specjalizuje się w kursach na automat, nierzadko oferując też kursy prawa jazdy dla osób niepełnosprawnych.