Kto może ubiegać się o prawo jazdy?

Uzyskanie prawa jazdy często kojarzy się z osiągnięciem pełnoletniości. Kryterium wiekowe to jednak nie jedyny warunek, który należy spełnić, ubiegając się o dokument. Przeczytaj, jakie są pozostałe ograniczenia przy wydawaniu uprawnień do kierowania pojazdami.

Kryterium wiekowe

Podstawowym warunkiem przy ubieganiu się o prawo jazdy jest osiągnięcie odpowiedniego wieku z uwzględnieniem kategorii pojazdu. Dolna granica wiekowa 18 lat obejmuje:

  • samochód osobowy (kat. B),
  • motocykl o mocy nie większej niż 35 kW (kat. A2),
  • samochód osobowym z przyczepą o masie całkowitej do 3,5 t lub ciągnik rolniczy z przyczepą (B+E),
  • pojazd samochodowy o masie całkowitej od 3,5 t do 7,5 t (C1).

Przystąpić do kursu można na 3 miesiące przed ukończeniem 18 lat, ale wydanie prawa jazdy następuje nie wcześniej niż w dniu urodzin. Prawo jazdy kategorii A1 (motocykl o mocy do 11 kW), B1 (np. quad) oraz T (ciągnik rolniczy) można otrzymać już w wieku 16 lat. Uprawnienia do kierowania pojazdem w pozostałych kategoriach wymagają ukończenia 21 lat lub więcej.

Jakie inne warunki trzeba spełnić, ubiegając się o prawo jazdy?

Poza osiągnięciem odpowiedniego wieku kandydat musi przebywać na terenie Polski nie krócej niż 185 dni. Nie musi jednak posiadać polskiego obywatelstwa. Aby odpowiedni organ wydał ważny dokument, należy również pozytywnie przejść wymagane badania lekarskie. W przypadku pojazdów ciężarowych i autobusów konieczne jest przedłożenie orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań do ich prowadzenia. Przed przystąpieniem do egzaminu państwowego kandydat ma obowiązek ukończyć właściwy kurs. Warto natomiast zaznaczyć, że do egzaminu na prawo jazdy mogą przystąpić osoby z pewnymi ograniczeniami. Kursy prawa jazdy dla osób niepełnosprawnych w Łodzi zrealizujesz w naszej placówce.