Jakie badania musi wykonać przyszły kierowca?

Droga do uzyskania prawa jazdy to nie tylko nauka przepisów ruchu drogowego i praktyczne szkolenie za kierownicą. To także proces, który wymaga przeprowadzenia szczegółowych badań lekarskich, mających na celu ocenę zdolności przyszłego kierowcy do bezpiecznego poruszania się po drogach. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tematyce badań lekarskich dla kandydatów na prawo jazdy w Polsce.

Badanie lekarskie dla kandydatów kat. A i B

Lekarz przeprowadza badanie przyszłego kierowcy, szczególnie skupiając się na jego zdolnościach wzrokowych, słuchowych oraz utrzymaniu równowagi. Ponadto, ocenia stan zdrowia pod kątem chorób, takich jak cukrzyca, zaburzenia psychiczne i inne poważne schorzenia oraz uzależnienia, które mogą stanowić zagrożenie w kontekście prowadzenia pojazdów. Jeśli podczas badania zostaną wykryte problemy zdrowotne, lekarz ma możliwość zdecydowania o umieszczeniu pewnych ograniczeń w prawie jazdy kierowcy (co jest określane za pomocą odpowiedniego kodu). To oznacza, że kierowca będzie musiał przestrzegać określonych zaleceń, na przykład konieczność korzystania z okularów podczas jazdy. Co więcej, zostanie mu wydany dokument z określonym terminem ważności, np. 2 lata, po upływie którego będzie konieczne przeprowadzenie kolejnego badania celem odnowienia prawa jazdy.

O tym pamiętaj przed wizytą u lekarza

Oferując szkolenia okresowe kierowców w Łodzi, przypominamy, że wizytę należy przygotować dowód tożsamości oraz poprzednie prawo jazdy (jeśli chodzi o przedłużenie ważności). Jeśli kandydat nosi okulary lub soczewki korekcyjne również powinien mieć je ze sobą. Podobnie aparat słuchowy w przypadku konieczności z jego korzystania na co dzień. Pacjenci leczący się na cukrzycę lub padaczkę, zobowiązani są dostarczyć kartę konsultacji diabetologicznej (dla osób z cukrzycą) lub neurologicznej (dla osób z padaczką).